Wastatozaur
Inaczej Wastanozaur
(Vastatosaurus rex)
Gatunek dwunożnej Tyranozauro-podobnej jaszczurki.
(Vastatosaurus rex)
Gatunek dwunożnej Tyranozauro-podobnej jaszczurki.
Osiąga rozmiary do 15 - 21 metrów długości oraz 10 - 15 ton masy. Potężne tylne kończyny uzbrojone są w mocne pazury. Ciało pokryte jest "krokodylą" łuską, grubymi kostnymi tarczkami, które chronią gada przed pasożytami.
Wastatozaur ma krótką, bardzo zwartą czaszkę, wypełnioną ponad 70 - cioma wielkimi zębami, które, podobnie jak u rekina, stale odrastają, często nakładając się na siebie. Główną bronią zwierzęcia są szczęki. Pokryta kostnymi naroślami głowa często nosi liczne blizny - ślady po walkach z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Ciało jest zaskakująco elastyczne jak na zwierzę takich parametrów, a grube kości dodatkowo wzmacniają drapieżnika.
Młode V. rexy zamieszkują gęstą dżunglę, natomiast ogromne dorosłe osobniki polują głównie na otwartych nizinnych obszarach, gdzie mogą się swobodnie poruszać. Samce, silnie terytorialne, zajmują najbardziej otwarte tereny, podczas gdy samice preferują obrzeża dżungli, gdzie mogą znaleźć dogodne miejsca do gniazdowania.
Samce regularnie patrolują swoje obszary łowieckie. Znakomity węch pozwala szybko wykryć obecność intruza. Pojedynek dwóch Wastatazaurów polega głównie na demonstracji sił poprzez głośne ryki i tupanie potężnymi nogami o ziemię. Do walki kolosów dochodzi rzadko, jednak jeśli dochodzi to jest ona zaciekła i pozostawia na ciałach zwierząt wielkie blizny.
Główną metodą łowiecką Wastatozaura jest atak z zasadzki. Pomimo gigantycznych rozmiarów zwierzęta te dzięki maskującemu ubarwieniu potrafią świetnie zlać się z tłem. Gad zaczaja się w przy wodopoju lub w gęstwinie na skraju dżungli. Jego ofiarami padają zazwyczaj Brontozaury(nie mylić z dinozaurem o tej samej nazwie), Ferrukutusy oraz Ligokristusy.
V. rex nie gardzi również padliną.
V. rex nie gardzi również padliną.
Wastatozaury, które z reguły są samotnikami łączą się w pary w okresie lęgowym. Samce w poszukiwaniu samic opuszczają swoje tereny łowieckie. Jeżeli któryś napotka samicę w rui gotową przyjąć propozycję godową, para buduje gniazdo i razem poluje na terytorium samicy. Po kilku dniach samica przepędza samca i składa jaja.
Młode V. rexy po opuszczeniu gniazda szybko się usamodzielniają,. Kryją się w gęstych lasach, gdzie rosną i doskonalą swoje umiejętności łowieckie.
Komentarze
Prześlij komentarz