Akiedaktyl
(Aciedactylus mandocaris)
Gatunek dwunożnej dinozauro-podobnej jaszczurki z rodziny legwanowatych.
Gatunek dwunożnej dinozauro-podobnej jaszczurki z rodziny legwanowatych.
Ma szarobrązową skórę, chude przednie łapy zaopatrzone w trzy palce, z których dwa mają szponiaste pazury przystosowane do wyławiania z wody skorupiaków oraz szerokie stopy ułatwiające poruszanie się z po mulistych brzegach. Czaszka tej
jaszczurki jest krótka i zwarta, zęby przystosowane są do przegryzania twardych skorup. Akiedaktyl posiada też wydatne grzebienie nad oczami.
Aciedactylus specjalizuje się w jedzeniu skorupiaków w bagnistych ujściach rzek i lasów namorzynowych. Szerokie pazury uniemożliwiają jaszczurce zatonięcie w błotnistym mule. Jego zęby są krótkie i grube przystosowane do kruszenia skorup krabów i mięczaków.
Specyficzną cechą tego gada jest wykształcenie drugiej pary nozdrzy. Są to po prostu dodatkowe otwory w jamie nosowej, mogące być podobnie jak prawdziwe nozdrza otwierane i zamykane. Położone są na grzebieniach, i służą zwierzęciu do oddychania, kiedy brodzi z zanurzoną głową w poszukiwaniu wodnych bezkręgowców. Osiąga od 4 do 5,3 metra długości oraz 300 kilogramów wagi.
Po mimo dużych rozmiarów i groźnego wyglądu jest to nieagresywne zwierzę, które przystosowało się do polowania na skorupiaki i mięczaki. Agresorów odstrasza poprzez demonstrowanie i machanie swoimi długimi pazurami. Można go spotkać brodzącego na płyciznach w lasach namorzynowych i słonych rozlewiskach.
Zamieszkuje Amerykę północną i Azję
Komentarze
Prześlij komentarz