Glazurnik szpachlowy

(Atercurisaurus melanicus)
Gatunek gada z rodziny Glazurnikowatych. Znany też jako Aterkurizaur.
Jest to typowy glazurnik, posiadający małą głowę, łukowaty grzbiet, szereg kostnych płyt oraz tylne kończyny dwukrotnie dłuższe od przednich. Cielsko jest granatowo-purpurowe z jasno szarym podbrzuszem. Aterkurizaur jest prawdziwym żywym czołgiem, posiada opancerzoną skórę oraz cały arsenał różnego rodzaju kolców i kostnych wyrostków. Jak każdy glazurnik, aterkurizaur posiada wielkie płyty ciągnące się wzdłuż grzbietu. Od bioder aż do końca ogona wyrasta mu rząd długich, ostrych kolców, stanowiących śmiertelnie niebezpieczny oręż. Osiąga od 5,3 do 7 metrów długości oraz do 3 metrów wysokości w biodrze, a waży 5-6 ton.
Aterkurizaur zamieszkuje zarośnięte doliny, gdzie żeruje na paprociach i sagowcach. Ostatnimi laty populacja tych gadów znacznie zmalała, przyczyną tego były specjalne wymagania środowiskowe. Aterkurizaur wyspecjalizował się w zjadaniu paproci, więc brak dużych skupisk tych roślin był zmorą gatunku.
Gady te większość życia spędzają w głębokich dolinach, wśród paproci drzewiastych i sagowców. Łączą się w luźne, pozbawione hierarchii grupy, które łączy tylko żerowanie na jednej polanie. Po okresie godów samice wspólnie opiekują się młodymi.
Aterkurizaury są zwierzętami wyjątkowo hałaśliwymi, potrafią wydawać z siebie całą gamę dźwięków. Zazwyczaj używają ich do informowania innych członków stada o zagrożeniu lub o jego braku.

Porównanie rozmiarów z człowiekiem

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Słoń Australijski

Tygrys szablozębny

Kurobród różnodzioby